Péče a styk v době opatření proti koronaviru

18/03/20 | Ke stažení

Otázky klientů k zajištění péče a styku s nezletilými dětmi v době opatření proti koronaviru.

Soudní rozhodnutí ohledně péče a styku s nezletilými jsou platné a účinné i v době nouzového stavu. Problém je s vykonatelností, pokud budete žádat u soudu návrh na výkon rozhodnutí. Zkuste se domluvit. Pokud jedna nebo druhá strana využívá nouzový stav a opatření týkající se boje s koronavirem jako způsob boje s druhým rodičem. Uchovávejte si veškerou komunikaci, zapište si, co jste pro věc udělali. Poté, co opaření pominou, budu se Vám hodit k prokázání úmyslu protistrany.

Nedoporučuje se časté předávání dětí v době karantény, ale to neznamená žádný kontakt – umožněte videohovory, telefony co nejčastěji. Pokud má jeden z rodičů větší obavy v dnešní době o dítě, vyhověte ji/mu, třeba se tím může napravit Váš vztah do budoucna.

Pokud jde o předávání dětí do a ze zahraničí, po dobu zákazu vycestování je to problém. Nahraďte tento styk telefonním kontaktem. Vymáhat nelze.

V době, kdy je dítě u jednoho nebo druhého rodiče, sdělujte si navzájem o dítěte informace.  A častým dotazem klientů je učení dětí– oba rodiče musí plnit povinnost přípravy dětí do školy i  když jsou školy uzavřené.

Kontakt

eva.ondrejova@ondrejova.cz  |  +420 777 086 287
Příčná 8 110 00 Praha 1 Kontakty podrobně