News / ArticlesArticles


Divorce and trust in the Czech law

Stále častěji při rozvodech, vypořádání společného jmění manželů, dědictví nebo ochrany rodinného majetku řešíme otázku svěřenských fondů.

28/01/24Articles  |  Family law

Podvodné reklamy zneužívající celebrity, lékaře a jiné veřejné osoby

Pijte toto každé ráno, jako Vaše oblíbená zpěvačka a zhubnete do léta 20 kg“, „Známý herec odhalil tajemství hubnutí“, nějak takto může začínat stále častěji se objevující reklama na zázračné produkty na hubnutí, kterých je na internetu čím dál více. Jak se mohou celebrity bránit?

26/02/23Articles  |  Defamation

New guideline table for the indicative calculation of maintenance

After more than 10 years, the Ministry of Justice is revising the recommended table for determining child alimony. The new table attempts to approximate the courts' decision-making. The table includes a new rule that the more children a parent has, the less parent pays for each child. 

19/10/22Articles  |  Family law

Divorce of sportsmen and celebrities

Are you successful sportsmen or celeberities? Read what to do before marriage or having children to avoid costly divorce in the Czech Republic.

14/03/21Articles  |  Family law

Sexy 40 and young men sperm doners

Tikot biologických hodin se zastavit nedá. A ve věku okolo čtyřiceti let tikají opravdu silně. Někteří mladí muži se tak stanou jejich nástrojem pro oplodnění. A jaké z toho plynou právní důsledky?

04/01/21Articles  |  Family law

Výživné pro zletilého

Jaká jsou kritéria pro stanovení výživného zletilému dítěti?

01/01/21Articles  |  Family law

The War of the Roses in Czech Republic

Are you a mother and a foreigner? You do not want to lose your child. Will you be trapped in the Czech Republic until your child is 18 years old?

10/09/17Articles  |  Family law