Válka Novákových

10/09/17 | Články

Co Vás u rozvodu může potkat, resp. co potkalo mnohé manželské páry u nás a nemají daleko od příběhu legendární Války Roseových v českém podání.

Válka Roseových Novákových[1]

Gavin D’Amato: „Moji rodiče spolu vydrželi 53 let. Občas byli i šťastní.” Příběh jedné velké   lásky, která končí velkou nenávistí je obecně velmi dobře znám. To, co se stalo v rodině Roseových, se stává v každé druhé rodině u nás. Nekončí ale tak tragicky – manželé se nevraždí, ale život si dokáží znepříjemnit takovým způsobem, že tomu nejsou daleko.

Jako rozvodový právník, který dennodenně vidí u lidí ty nejhorší vlastnosti a konflikty, které řeší krajními prostředky, jsem připravila krátké pojednání, co Vás u rozvodu může potkat, resp. co potkalo mnohé manželské páry u nás a nemají daleko od příběhu legendární Války Roseových v českém podání.

Nejčastějším důvodem pro rozvod je obecná proklamace o rozdílnosti povah, názorů a zájmů, za čímž je skryto vše možné od nevěry, odcizení, psychického nátlaku, nezájem o rodinu, ale nic, co by se dalo prokázat nebo co jen lidé nechtějí rozebírat veřejně. Následuje nevěra a alkoholismus, které soud určuje jako příčinu rozvodu. Rozvod manželství, přestože tím manželství zaniká, není to nejtěžší a nejhorší, co s koncem manželství souvisí. Rozvody bezdětných manželství, kterých je nejvíce, jsou nejméně konfliktní. Není totiž mnoho společného, co by si manželé měli dělit. Naopak ukončit manželství s dětmi představuje konflikt na celý život, minimálně do dovršení zletilosti dětí. Manželé toho druhého potřebují dostat nejen ze svého života, ale i života společných dětí.

Důvody jsou pochopitelné na obou stranách. Manželka se brání tomu, aby její manžel vychovával jejich děti s milenkou, která jim rozvrátila manželství. Doposud nestarající se manžel najednou projevuje péči o dítě a tvrdí, že matka se neumí postarat o děti. Manžel chce střídavou péči, aby se vyhnul placení výživného. Manželka, která se rozhodne opustit manžela kvůli bohatšímu ženatému muži či kolouškovi tvrdí, že děti budou mít nového tátu. Děti jsou těžkou zbraní proti tomu druhému, zejména tomu, kterému na nich záleží více.

O majetek jde už méně. Česká zákonná úprava je jednodušší, majetek nabytý za trvání manželství se dělí na polovinu.

Ve vztahu k výživnému nejsou české soudy příliš vstřícné, výživné manželky a výživné rozvedené manželky jsou spíše symbolické částky. Přispívá tomu i naše prostředí, které dovoluje skrývat své příjmy a je pak u soudu těžké prokazovat, že kolik si manžel vyplácí měsíčně neodpovídá skutečnosti.

Případů, kdy by se manželé pro dům dokázali zabít je poskrovnu, ale pro péči o dítě neznají hranice. Trestními oznámeními všeho druhu počínaje, přes vydírání prostřednictvím ukradených pokladních příjmových dokladů, užívání detektivních kanceláří, posílání vymahačů, instalování sledovacích zařízení do aut, mobilů, počítačů, anonymních dopisů posílaných do zaměstnání, falšování psychiatrických posudků, nepravdivých svědectví zaručených rodinných přátel a příbuzných nekonče.

Výživné, ať už pro děti, manželku nebo rozvedenou manželku je řízení, ve které oba manželé hrají klasickou hru na schovávanou čistých příjmů. Nejtěžší kalibr nastává, když povinný z nich naschvál (samozřejmě tvrdí, že z objektivních důvodů) snižuje příjmy, přijde o lukrativní pracovní místo, a tudíž nemůže platit výživné.

U vypořádání společného jmění manželů platí zákonná pravidla, proti nim nastupují klasické finty jako jsou nově objevené darovací smlouvy mezi rodiči jednoho z manželů, smlouvy o půjčkách s různými příbuznými na koupi společného bydlení. Dále jsou to marné snahy o prokazování, kdy z nich na společné věci vydělal více, obviňování toho druhého z parazitování nebo na druhé straně podvodů. Krádeže movitých věcí ze společné domácnosti, kdy po nájezdu ve společném domě manželů nezbyde v garáži ani jedno nářadí, v kuchyni zbyde jedna vařečka.

Takto zhruba vypadá válka Roseových po česku.

JUDr. Eva Ondřejová, LL.M., Ph.D., advokátka

Příští díl: Rozvod Čechů s cizinci – 5 let po svatbě maximum

Díl 1: Střídavá péče jako zbraň

[1] Příjmení Novákových je nejčastějším příjmením v České republice. Případy jsou obecné a případná jakákoliv podobnost se skutečnými postavami či událostmi je čistě náhodná.

Kontakt

eva.ondrejova@ondrejova.cz  |  +420 777 086 287
Příčná 8 110 00 Praha 1 Kontakty podrobně