Návrh na určení otcovství - soud

05/08/16 | Aktuální případ

Čím dál více klientů se na advokátní kancelář obrací s problémem, kdy žena nechce uznat otcovství muže k dítěti, odmítá souhlasné prohlášení, nechce jej zapsat do rodného listu a brojí i proti soudnímu řízení. Existuje jednoduché řešení. 

Návrh na určení otcovství

Návrh na určení otcovství není doména žen, ale naopak mužů. Čím dál více klientů se na advokátní kancelář obrací s problémem, kdy žena nechce uznat otcovství muže k dítěti, odmítá souhlasné prohlášení, nechce jej zapsat do rodného listu a brojí i proti soudnímu řízení. Jsou však ale i takové případy, kdy ženy nechtějí uznat muže za otce, ale žádají výživné. Ve všech těchto případech je snadná cesta – podat návrh na určení otcovství. I pokud by žena – matka dítěte rozporovala otcovství, soud si vyžádá znalecký posudek z oboru genetiky, tedy DNA test a pokud je muž otcem dítěte, otcovství určí. S řízením je spojeno i rozhodování o péči o dítě. Hradí se soudní poplatek ve výši 2.000 Kč, většinou je ten, kdo odmítá uznání povinen k úhradě znaleckého posudku. Místní příslušnost soudu se určuje dle bydliště dítěte. Pokud ho neznáte, po žádosti ho soud zjistí. Řízení je většinou skončeno do roka od započetí. Na toto určení následně navazuje problematika jména, výživného, styku, ochrany osobnosti.

V případě dotazů se na mne neváhejte obrátit. Advokátní kancelář má za sebou řadu vyhraných sporů, českých občanů i zahraničních osob. 

Kontakt

eva.ondrejova@ondrejova.cz  |  +420 777 086 287
Příčná 8 110 00 Praha 1 Kontakty podrobně