Indispozice ve stáří - možnost využití předběžných opatření

23/03/15 | O nás

Advokátka JUDr. Eva Ondřejová, LL.M. v poradně Českého rozhlasu Region na téma předběžných opatření. Předběžné prohlášení, Smlouva o nápomoci, Zastoupení členem domácnosti.

Bojíte se indispozice ve stáří? Sepiště předběžné opatření (http://www.rozhlas.cz/strednicechy/poradime/_zprava/1467183)

Když někdo trpí duševní chorobou, má život zpravidla složitější než ostatní. A složitá může být i situace ke konci jeho života. Duševní choroba může totiž vést až ke ztrátě způsobilosti. Podobně mohou závěr života zkomplikovat i jiné projevy stáří nebo nemoce, které člověka fyzicky paralyzují. 

Nový občanský zákoník nyní umožňuje projevit dopředu závazně svá přání - jinými slovy řečeno: je možné sepsat závěť jako předběžné opatření pro případ pozdější indispozice. Co přesně to obnáší, o tom jsme si v dopolední Právní poradně povídali s advokátkou JUDr. Evou Ondřejovou s vlastní advokátní praxí v Praze. 

Dozvěděli jste se, pro koho je tato zmíněná možnost určena, tedy kdo může takové předběžné opatření udělat, a jaké veškeré záležitosti může dopředu upravit. Řeč byla také o tom, vůči komu se může předběžné opatření vztahovat - zda výhradně vůči členům rodiny anebo vůči komukoli, koho by chtěl dotyčný svým zastupováním nebo opatrováním pověřit. 

Povídali jsme si o tom, jaké dokumenty je možné sepsat, zda musí být sepsány právníkem a jestli musí být notářsky ověřeny. A také jsme vám poradili, kde na internetu můžete najít vzory všech smluv zmíněných předběžných opatření. 

Vzory k dispozici na www.ondrejova.cz a www.charita.cz

Kontakt

eva.ondrejova@ondrejova.cz  |  +420 777 086 287
Příčná 8 110 00 Praha 1 Kontakty podrobně