Jak se postavit českému bulváru v praxi? Kateřina Kristelová to dokázala07/03/21  |  Komentáře  |  Mediální právo

Český bulvár je specifický, štvavé bulvární kampaně trvají někdy i měsíce, a ne mnoho celebrit má odvahu se bulváru postavit.


Český bulvár je specifický, štvavé bulvární kampaně trvají někdy i měsíce, a ne mnoho celebrit má odvahu se bulváru postavit. Když si bulvár najde svou oběť, nepustí se jí a když už není téma dostatečně zajímavé, nabídnou, že otočí svůj směr výměnou za nějakou pikantní informaci. V praxi to vypadá asi takto:
„Nechceš s námi mluvit, to je tvůj problém, napíšeme si stejně, co chceme“. A po několika týdnech: „Tak nám řekni, co ostatní neví a dáme pokoj“. 
Když už je nepravd, polopravd, sledování, výsměchu a kritiky příliš a za hranou, nabídkou promo článek s výhrůžkou „když to nepřijmeš, už o tvé práci nebudeme psát, to se asi líbit produkci seriálu, vydavateli líbit nebude“. 

Kateřina Kristelová a Tomáš Řepka na tyto hry nepřistoupili a podali na příslušná média žaloby na ochranu osobnosti. Paní Kristelové bylo bulvárními novináři řečeno, že to bude na dlouho, že nic nevysoudí atd. 

Přišly omluvy a také se uzavřely dohody o narovnání s CNC a.s. (Blesk) a RF Hobby a.s. (Moje sladké tajemství, Moje šťastná hvězda), které se soudním sporům postavili čelem. 

A tam, kde nedošlo k dohodám o narovnání, máme rozsudky s peněžitou satisfakcí: Vltava Labe Press a.s. za články v deníku Šíp, MAFRA a.s. za dehonestaci na expres.cz, Tv Nova za zásah do osobnostních práv nezletilé dcery paní Kristelové a MAFRA a.s. za zásah do osobnostních práv pana Řepky. 

Shrnuto, i přesto, že soudní spory byly na několik let, ve všech sporech byla paní Kristelová úspěšná a získala satisfakci za zásahy do jejích osobnostních práv. 

CNC a.s.  (Blesk, Aha) – dohoda o narovnání, omluva

RF Hobby a.s. ( Moje sladké tajemství, Moje šťastná hvězda) – dohoda o narovnání, omluva

Vltava Labe Press a.s. (Šíp) – omluva, rozsudek soudu s náhradou nemajetkové újmy

MAFRA a.s. (expres.cz) - rozsudek soudu s náhradou nemajetkové újmy

MAFRA a.s. (Pestrý svět) – rozsudek soudu s omluvou

Tv Nova s.r.o. – rozsudek omluva a náhrada nemajetkové újmy