Andrea Kerestešová - výhra u soudu nad bulvárními spekulacemi11/10/20  |  Soudní výhry  |  Ochrana osobnosti

Andrea Kerestešová docílila žalobou na ochranu osobnosti proti bulváru významného rozhodnutí soudů. Ty potvrdily, že bulvár nemůže nepodloženě spekulovat. Notoricky známé titulky bulvárních časopisů typu „Podvádí ji manžel? Rozvod na spadnutí? S kým se tajně schází?“ shledal soud protiprávními. 


Andrea Kerestešová docílila naší žalobou na ochranu osobnosti proti bulváru významného rozhodnutí soudů. Ty potvrdily, že bulvár nemůže nepodloženě spekulovat. Notoricky známé titulky bulvárních časopisů typu „Podvádí ji manžel? Rozvod na spadnutí? S kým se tajně schází?“ shledal soud protiprávními. 

To znamená, že protiprávní jsou

• lži skryté za otazníky

• spekulace bez faktů

• nestačí dodat "prý, možná, snad" 

• odhalení nebo přiznání, které se tváří jako přímý rozhovor 

• zdrcující, šokující, pikantní, nečekané pomluvy s otazníky týkající se nevěr, rozvodů bez toho, aniž by měl bulvár důkaz

Časopisy Můj čas na kafíčko, Moje sladké tajemství, Moje šťastná hvězda, Můj kousek štěstí se věnovaly herečce Andree Kerestešové soustavně. V časopisu Moje sladké tajemství dne 25. 1. 2019 byl vydán článek s titulem „Donutí ji románek opustit Ordinaci?“. Na titulní stránce časopisu, kde byl článek uveřejněn, byla její dominantní fotografie s palcovým titulkem „Andrea Kerestešová UTÍKÁ OD RODINY ZA JINÝM?“. Uvnitř časopisu byly uváděny spekulace, proč začala natáčet po porodu seriál, a že v tom prý je nějaký kolega a hroutí se jí manželství. Vydavatelství se v mezidobí (ani po předžalobní výzvě) nezdrželo dalšího publikování článků o soukromí paní Kerestešové obdobného typu, kde spekuluje o tom, že neplní dostatečně své mateřské povinnosti, utíká od rodiny, zanedbává syna a manžela, či že její manželství prochází krizí, má doma peklo a hroutí se jí osobní život a dále opakovalo též spekulaci na téma existence paralelního vztahu. Za této situace paní Kerestešová podala žalobu na ochranu osobnosti. 

Obvodní soud pro Prahu 10 dne 23.7.2020 vydal rozhodnutí, kterým ji dal za pravdu, rozhodl o přiznání satisfakce v penězích a omluvy (č.j. 17 C 164/2019-121). Toto rozhodnutí plně potvrdil Městský soud v Praze rozsudkem č.j. 22 Co 218/2020- 159 ze dne 26.11.2020. 

Více pravniprostor.cz:

https://pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/nepodlozene-spekulace-bulvar