Mediační centrum v Opavě
Co je mediace?
Mediace je mimosoudní a dobrovolný proces, jehož hlavním cílem je dosáhnout řešení, které bude přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Na rozdíl od soudního řízení mediátor nerozhoduje o výsledku sporu, ale vystupuje jako nestranná a nezávislá třetí osoba, která usnadňuje komunikaci a pomáhá stranám lépe porozumět svým zájmům a potřebám. Mediace umožňuje stranám aktivně se podílet na hledání řešení, což často vede k dohodám, které jsou dlouhodobě udržitelnější a více respektují zájmy obou stran. Tento proces je neformální, přičemž jeho výhodou je rychlost, nižší náklady a vytvořený prostor pro otevřenou komunikaci.
Co není mediace?
Mediace není procesem, ve kterém rozhoduje třetí strana, jako je tomu u soudu nebo v arbitráži. Mediátor nerozhoduje o tom, jaký je správný výsledek sporu či kdo má pravdu. Mediace také není nástroj k tomu, aby jedna strana dominovala druhé nebo prosazovala své zájmy na úkor druhé. Jedná se o proces vzájemného respektu a otevřenosti. Mediace je dobrovolný proces, a proto jej mohou strany kdykoliv ukončit, pokud nedospějí k přípustné dohodě pro obě strany.
Co neočekávat od mediace
Od mediace nelze očekávat autoritativní rozhodnut třetí strany. Výsledkem mediace v případě nálezu vhodného řešení je uzavření mediační dohody, která bude pro zúčastněné strany závazná.
K čemu mediace může pomoci
Mediace může pomoci stranám lépe porozumět svým vzájemným zájmům a potřebám, což často vede k otevřenější komunikaci a efektivnějšímu řešení konfliktů. Díky své neformální a dobrovolné povaze poskytuje prostor pro hledání vzájemně přijatelných dohod, které zpravidla jsou rychlejší a méně nákladné než soudní řízení. Mediace také pomáhá udržovat či zlepšovat vztahy mezi stranami, protože se zaměřuje na spolupráci a vyjednávání namísto konfrontace.
Kdo mediuje
Mediaci vykonávají jak zapsaní, tak nezapsaní mediátoři. Zapsaní mediátoři mají za sebou úspěšně složenou zkoušku a jsou registrováni v seznamu mediátorů vedeném Ministerstvem spravedlnosti České republiky. Na druhé straně nezapsaní mediátoři obvykle prošli odpovídajícím školením, avšak nejsou zařazeni do oficiálního seznamu. Soudy jim tak nepřiřazují spory.
Jaké spory
- obecně občanskoprávní spory
- rodinněprávní spory
- pracovněprávní spory
- sousedské spory
- obchodněprávní spory
- spory v oblasti spotřebitelského práva
Jak mediace funguje?
- Dobrovolná mediace je zahájena na základě vzájemné dohody stran, které se rozhodnou vyhledat pomoc mediátora.
- Nařízená mediace je stanovena soudem, který určí mediaci jako povinný krok před zahájením soudního řízení nebo v jeho průběhu.
Naše specializace
Mediační kancelář se především specializuje na poskytování služeb mediace v těchto oblastech
- RODINNÉ MEDIACE
- MEDIACE OBČANSKO - PRÁVNÍ
- MEDIACE PRACOVNĚ - PRÁVNÍ
- MEDIACE FIREMNÍ
- MEDIACE OBCHODNÍ
Jak mediátor pracuje?
- vysvětluje stranám proces mediace, jeho fáze a postupy
- usnadňuje vzájemnou komunikaci mezi stranami
- zprostředkovává dohodu a pomáhá se sepsáním společné dohody
Po podpisu smlouvy o provedení mediace, kterou se mediace zahajuje, mají strany střídavě prostor ke sdělení toho, co se mezi stranami událo, a co je pro ně ve věci, kvůli které přichází, podstatné. Mediátor z těchto projevů stran zjišťuje veškeré relevantní informace (to, že na začátku žádné informace nemá, je projevem výše uvedené zásady nestrannosti). Ze sdělených informací vykrystalizuje v průběhu mediace předmět jednání, tedy téma, ke kterému je následně hledáno řešení, které je smysluplné pro všechny strany. Nalezené řešení je (zpravidla mediátorem) vtěleno do mediační dohody.
Písemná dohoda stran konfliktu uzavřená v rámci mediace a upravující mezi nimi práva a povinnosti. Za obsah mediační dohody jsou odpovědné pouze strany konfliktu.
Principy mediace
- NESTRANNOST – mediátor je vždy nezaujatý a nestranný. Strany, které přicházejí, nezná, a na začátku mediace má tudíž jen rámcové povědomí o tématu, se kterým strany přicházejí.
- VYVÁŽENOST – mediátor rovnoměrně zapojuje strany do procesu řešení.
- NEUTRALITA – mediátor respektuje postoje a návrhy stran a neprosazuje svoje vlastní.
- NEZÁVISLOST – mediátor není finančně, psychicky nebo vztahově propojen se žádnou stranou.
- Mlčenlivost – Mediátor je vázán mlčenlivostí, veškeré informace, které zazní v průběhu mediace, jsou důvěrné, stejně tak všechny písemnosti týkající se mediace. Zprostit mlčenlivosti mohou mediátora pouze všechny strany konfliktu. Strany se zavazují k mlčenlivosti ujednáním uvedeným ve smlouvě o provedení mediace, a to zpravidla pod sankcí smluvní pokuty.